Blaze Inland Championships

Clwb Hwylio'r Bala Sailing Club

 

Blaze Inlands

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 37, Scoring system: Appendix A

Rank

HelmName

Age Group

Club

SailNo

R1

R2

R3

R4

R5

R6

Nett

1st

Mike Lyons

Grand Master

Burghfield SC

806

1.0

1.0

1.0

5.0

5.0

(38.0 DNC)

13.0

2nd

Rob Jones

 

Warsash SC

678

(11.0)

9.0

3.0

1.0

1.0

1.0

15.0

3rd

Ben Pickering

Youth

Chase SC

769

(14.0 SCP)

2.0

2.0

3.0

6.0

3.0

16.0

4th

Jonathen Saunders

 

Felpham SC

789

3.0

5.0

(6.0)

2.0

3.0

6.0

19.0

5th

Myles Mence

Grand Master

Royal Solent Yacht Club

7571

(10.0)

8.0

4.0

4.0

4.0

2.0

22.0

6th

Martin Saveker

Master

Chase SC

807

2.0

4.0

8.0

10.0

2.0

(16.0)

26.0

7th

Simon Beddows

Grand Master

Burghfield SC

800

4.0

3.0

5.0

(14.0)

12.0

8.0

32.0

8th

Bob Williamson

 

Aberdeen & Stonehaven YC

787

6.0

11.0

11.0

(12.0)

7.0

4.0

39.0

9th

Pete Barlow

Grand Master

Burghfield SC

758

(29.0)

18.0

16.0

6.0

9.0

5.0

54.0

10th

John Deacon

Grand Master

Aberdeen & Stonehaven YC

775

9.0

14.0

10.0

11.0

13.0

(38.0 DNF)

57.0

11th

Mark Astbury

 

Warsash SC

754

5.0

10.0

(17.0)

16.0

17.0

13.0

61.0

12th

Mike Bell

 

Burghfield SC

757

16.0

(19.0)

14.0

15.0

11.0

9.0

65.0

13th

Ian Clark

 

Warsash SC

695

13.0

6.0

9.0

9.0

(38.0 DNF)

38.0 DNC

75.0

14th

Dan Partington

 

Bala SC

749

14.0

12.0

13.0

8.0

(38.0 DNC)

38.0 DNC

85.0

15th

Nick Ripley

Master

Paignton SC

545

(28.0)

28.0

25.0

13.0

10.0

11.0

87.0

16th

David John Entwistle

Grand Master

Burghfield SC

781

15.0

16.0

15.0

22.0

21.0

(38.0 DNF)

89.0

17th

Dave Wall

Grand Master

Bala SC

771

25.0

23.0

20.0

7.0

15.0

(38.0 DNC)

90.0

18th

Pip Warner

Master

Hornsea SC

637

23.0

24.0

(26.0)

17.0

14.0

14.0

92.0

19th

Julian Owen

 

Pembrokeshire Yacht Club

704

24.0

21.0

(27.0)

18.0

18.0

12.0

93.0

20th

Martin Hattersley

 

Llandudno SC

682

(31.0)

31.0

24.0

24.0

8.0

7.0

94.0

21st

Nick Thorne

 

Warsash SC

720

20.0

17.0

18.0

23.0

20.0

(38.0 DNF)

98.0

22nd

Bob Cowan

Grand Master

Warsash SC

772

17.0

7.0

21.0

26.0

(38.0 DNF)

38.0 DNC

109.0

23rd

Rob Dunkley

Master

Hollowell SC

634

27.0

30.0

(32.0)

20.0

19.0

15.0

111.0

24th

Andrew Grant

   

642

34.0

(36.0)

31.0

21.0

16.0

10.0

112.0

25th

Tim Heaton

 

Bala SC

804

8.0

13.0

(38.0 DNC)

19.0

38.0 DNC

38.0 DNC

116.0

26th

Laurence Fernley

 

KGSC

698

22.0

15.0

7.0

(38.0 DNF)

38.0 DNC

38.0 DNC

120.0

27th

Paul Hemsley

Grand Master

Felpham SC

761

12.0

20.0

12.0

(38.0 DNF)

38.0 DNC

38.0 DNC

120.0

28th

Andy Whitcher

 

Pembrokeshire Yacht Club

619

18.0

22.0

23.0

25.0

(38.0 DNF)

38.0 DNF

126.0

29th

Steve Wingrove

Grand Master

Porthpean SC

654

35.0

(37.0)

36.0

29.0

23.0

17.0

140.0

30th

Paul Taylor

   

751

19.0

25.0

22.0

(38.0 DNF)

38.0 DNC

38.0 DNC

142.0

31st

Richard Botting

Master

Draycote Water SC

774

26.0

32.0

19.0

27.0

(38.0 DNF)

38.0 DNC

142.0

32nd

Robert Yates

Grand Master

Burghfield SC

796

32.0

27.0

35.0

28.0

24.0

(38.0 DNC)

146.0

33rd

Andy Jones

Master

Bala SC

662

21.0

26.0

30.0

(38.0 DNC)

38.0 DNC

38.0 DNC

153.0

34th

Mike Holmes

Master

 

663

33.0

35.0

33.0

30.0

22.0

(38.0 DNC)

153.0

35th

John Abbott

 

Oxford SC

766

30.0

29.0

29.0

(38.0 DNF)

38.0 DNC

38.0 DNC

164.0

36th

Dave Cole

Master

Bala SC

530

36.0

33.0

28.0

(38.0 DNF)

38.0 DNC

38.0 DNC

173.0

37th

Laurence Marshall

Master

Oxford SC

795

37.0

34.0

34.0

(38.0 DNC)

38.0 DNC

38.0 DNC

181.0